12Cze2019

W zeszłym tygodniu (5 czerwca) obchodziliśmy Dzień Ochrony Środowiska. Ponieważ jesteśmy mali, to jeszcze niewiele możemy zrobić, aby chronić przyrodę, ale Pani Dyrektor i nasze Ciocie wpadły na wspaniały pomysł, jak możemy przyczynić się do ratowania naszej planety. Ciocie opowiedziały nam o tym, jak z małego nasionka wyrasta wielkie drzewo, a Pani Dyrektor przygotowała dla nas zadanie, które wykonaliśmy z radością i sporym zaangażowaniem. Każda grupka otrzymała drzewo iglaste – świerka srebrnego, które razem w grupach zasadziliśmy w przygotowanym dla nas wcześniej dołeczku. Wszyscy zasypywaliśmy go ziemią, machając z zapałem naszymi łopatkami do piasku i podlaliśmy konewkami i wiaderkami. Następnie zadaniem naszym było wymyśleć i nadać świerkom imiona. I tak oto rosną obok siebie: Igiełka, Zorro i Oliwka. Teraz każdego dnia dbamy o nie. Wychodzimy na ogródek żłobkowy z konewką i szczodrze podlewamy. Ponadto druga i trzecia grupa wykonały prace plastyczne „Moje drzewo” różnymi technikami, które można zobaczyć na wystawie w szatni. To nie koniec atrakcji, które przygotowane zostały z okazji Dnia Ochrony Środowiska. Co jeszcze wydarzy się w żłobku na podsumowanie tego święta? O tym usłyszycie już niedługo.

7Cze2019

Phil Bosman powiedział: „Dziecko jest chodzącym cudem: jedynym, wyjątkowym i niepowtarzalnym”. Dzieci są naszym największym skarbem i przyszłością, a troska o nie jest obowiązkiem, ale również przyjemnością, bo cóż może się równać radosnemu uśmiechowi malucha czy tymi czasem lepkimi, czasem brudzącymi uściskami, którymi nas obdarzają?

Czerwiec rozpoczęliśmy bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym, świętem w naszej placówce – Dniem Dziecka. Podkreślając wagę tego wydarzenia świętowaliśmy aż dwa dni: w piątek 31 maja oraz w poniedziałek 3 czerwca. […]

5Cze2019

„Mama to osoba, która kocha nas tak bardzo, że czasem nie rozumiemy jej miłości. Mama to osoba, która sprawia, że czujemy się najlepsi. Mama jest osobą, dla której szczęściem jest nasz uśmiech i która cierpi, gdy jest nam smutno. Mama jest osobą, która nas wspiera. Mama… Mama jest wszystkim.”

W poniedziałek 27 maja w naszym żłobku odbyła się niezwykle ważna uroczystość. Była ona historyczna, co podkreśliła Pani Dyrektor podczas powitania, ponieważ były to pierwsze obchody Dnia Matki w Gminnym Żłobku w Żyrakowie. Z zaproszenia skorzystały niemal wszystkie mamy, a ich przybycie przywołało pełne szczęścia uśmiechy na twarzach maluchów. Dzieci wraz z ciociami przygotowały małą niespodziankę – prezentację multimedialną, której głównymi bohaterami były właśnie nasze pociechy. Podczas odtwarzania niejedna mama ocierała łzy wzruszenia. Nikt nie krył uśmiechów. Następnie dzieci zaprowadziły mamy do swoich salek, gdzie bawiły się wspólnie z nimi oraz swoimi opiekunkami. Nie brakło również wyjątkowych prezentów wręczonych, obowiązkowo, przez każde dziecko.

Mamy nadzieję, że ta skromna, ale jakże pełna ciepła uroczystość długo pozostanie w pamięci naszych mam i pozwoli im poczuć się docenionymi choć trochę tak, jak na to zasługują. Brakuje słów, aby wyrazić podziw dla matczynej odwagi, cierpliwości, dobroci i zrozumienia. Dziękujemy Wam, Drogie Mamy, za uśmiechy, czułe słowa, uściski i wszelkie małe gesty, które pozwalają dzieciom czuć się kochanymi, dają im poczucie bezpieczeństwa i zapewniają dom. Życzymy Wam spełnienia marzeń, chwil wytchnienia, słonecznych uśmiechów, samych pogodnych dni oraz nieustających radości.

FILM – Najlepsze Dzieci najlepszych Mam

28Maj2019

„Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie, świat w którym baśń ta dzieje się. Maleńka pszczółka mieszka w nim, co wieść chce wśród owadów prym” – tak śpiewał kiedyś Zbigniew Wodecki o wesołej i ciekawskiej pszczółce Mai, ulubienicy dzieci kilku pokoleń.

W ostatni poniedziałek (20 maja) obchodziliśmy w naszym żłobku Światowy Dzień Pszczół. Nasze ciocie wykorzystały to do zapoznania naszych maluchów z sympatyczną Mają. Oglądnęliśmy przygodę Mai z niedźwiedziem, przeczytaliśmy bajeczkę o pszczółce. Starsza grupa uczyła się poszczególnych części ciała pszczoły, a także o tym, skąd się bierze miód. Dzieci próbowały także sił w grze „Wykradnij miód pszczółkom”. Skoro o miodzie mowa, to przecież nie mogło go zabraknąć na obchodach Dnia Pszczół. Dzieci kosztowały smaczny miodek, z entuzjazmem maczając w nim chrupki kukurydziane. Wspólnie wykonaliśmy także flagę żłobka, na którym króluje właśnie pszczoła. Dowodem na to, że dzieci pokochały pszczółki jest to, jak bardzo tuliły do siebie pluszowego Gucia i bawiły się nim oraz fakt, że jeszcze kilka dni później słychać było na sali powtarzaną frazę: „Pszczółka Maja lata”.

24Maj2019

Sympatyczny Franklin jest znany wszystkim dzieciom, także tym najmłodszym. Ten zabawny żółwik pomaga dzieciom zrozumieć wiele spraw, z którymi mają problemy. Podpowiada, jak poradzić sobie z tak ważnym tematem, jak przybycie nowego rodzeństwa, czy pobytem w szpitalu. Jego przygody uczą, ale i bawią. Kochają go starsi i młodsi. Nic więc dziwnego, że jego wizyta w żłobku była dla naszych maluchów wielką atrakcją, a sam Franklin został bardzo ciepło i serdecznie przywitany. Na początku trochę nieufnie, ale ci odważniejsi po chwili podawali mu ręce na powitanie i stawali z nim chętnie do wspólnych zdjęć.
Franklin pomógł dzieciom przypomnieć nazwy części ciała, nauczył je swojej ulubionej zabawy z chustą animacyjną i piłeczkami, a także pobawił się z nimi w „Kółko Graniaste”. Śmiechom i radosnym piskom nie było końca, a wspomnienie wizyty Franklina na długo zostanie z nami, dzięki pozostawionym przez niego prezentom.
Gminny Żłobek w Żyrakowie składa serdeczne podziękowania Gminnej Bibliotece w Żyrakowie oraz Tomaszowi Skowronowi za miłe spotkanie z żółwikiem Franklinem, które dało naszym maluchom tak wiele radości.

10Maj2019

Albert Einstein powiedział, że tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. Tą zasadą z pewnością kierują się ci, którzy zawsze gotowi są nieść pomoc innym, niejednokrotnie stawiając na szali swoje własne zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie.

4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka, święto, podczas którego dziękujemy za ich bezinteresowne poświęcenie dla nas. Ponieważ w tym roku święto to wypadło w sobotę, obchody Dnia Strażaka w naszym żłobku odbyły się w poniedziałek, 6 maja. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione samochodziki strażackie. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali przybycia niezwykłych gości – naszą placówkę odwiedzili bowiem strażacy z OSP Góra Motyczna. Nie tylko zapoznali naszych podopiecznych ze swoją pracą oraz sprzętem, z jakiego korzystają, ale także przeczytali bajkę, w której głównymi bohaterami byli oni sami. Na koniec spotkania dzielne maluchy z radością przymierzali rękawice i kaski oraz zwiedzali wnętrze strażackiego pojazdu. Na wszystkie dzieci czekała dodatkowa słodka niespodzianka. Pożegnaniom nie było końca, a dzieci jeszcze długo po odjeździe strażaków uśmiechały się radośnie, starając się naśladować dźwięk strażackiej syreny.

6Maj2019

Patriotą nikt się nie rodzi, patriotę trzeba wychować.

Kierując się tą prawdą, nasza placówka kładzie nacisk na rozbudzanie w podopiecznych miłości i szacunku do polskich tradycji i symboli. W związku z tym, we wtorek 30 kwietnia w Gminnym Żłobku w Żyrakowie odbyły się obchody Dnia Flagi. Tego dnia zarówno dzieci, jak i Ciocie przyszły do żłobka w ubraniach w kolorze barw narodowych. W starszych grupach odbyły się zajęcia o polskich symbolach, a wszystkie maluchy wzięły udział w pochodach z flagami, które ze względu na pogodę, musiały odbyć się wewnątrz placówki, a nie, jak planowano, na zewnątrz. Nie popsuło to jednak humoru dzieciom, które z ogromnym entuzjazmem machały flagami i dzielnie maszerowały po korytarzu żłobka. Dodatkowo podopieczni ze wszystkich grup pracowali przy projekcie edukacyjnym, który zaowocował powstaniem wspaniałej, unikalnej mapy Polski. Choć nasi wychowankowie są mali, to tego dnia pokazali, że kochać Polskę mogą zarówno duzi, jak i ci najmłodsi.

29Kwi2019

Albert Einstein powiedział kiedyś „Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne – czytaj im bajki. Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne – czytaj im więcej bajek.”

Biorąc sobie jego słowa do serc, Pani Dyrektor oraz Ciocie wykorzystały obchody Światowego Dnia Książki (23 kwietnia), do rozpoczęcia niezwykłego tygodnia, którego głównymi bohaterami były właśnie książki. Bajki, bajeczki, wiersze, opowiastki, legendy i powiastki czytane były codziennie, w każdej grupie. We wtorek dzieci przyniosły do Żłobka swoje ulubione książeczki, by podzielić się radością płynącą z ich czytania z kolegami i koleżankami, które razem z nimi gromadziły się wokół czytających im opiekunek. W środę wszystkie dzieci miały możliwość wysłuchać znanej nam wszystkim baśni „Czerwony Kapturek”, którą odczytała nasza Pani Dyrektor. Dodatkową atrakcję stanowiły kolorowe ilustracje, pokazywane podczas czytania. Czwartek przyniósł nam niespodziankę w postaci niezwykłego gościa – Żłobek odwiedził najprawdziwszy Smok Wawelski, który zajrzał do nas w drodze powrotnej do Krakowa ze smoczego zjazdu, by osobiście przeczytać naszym maluchom własną historię. W piątek, podtrzymując tradycję akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Pani Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie zaprezentowała dzieciom utwory „Jak rozmawiać trzeba z psem?”, „Zosię Samosię” i „Rzepkę”. Dodatkowym punktem obchodów Tygodnia Książki było tworzenie przez dzieci zakładek do książek, które z pewnością przydadzą im się za kilka lat, kiedy już same będą zagłębiać się w niezwykły świat fantazji. W końcu, jak zauważyła Wisława Szymborska, „Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

29Kwi2019

Chociaż Wielkanoc już za nami, pragniemy jeszcze na moment zatrzymać wspomnienie tych pięknych i niezwykłych dni, jakie w naszym Żłobku poprzedzały to Święto. Nasze maluchy bowiem bardzo zaangażowały się w przygotowania do Wielkanocy poprzez tworzenie prac plastycznych, słuchanie opowiadań opiekunek o zwyczajach świątecznych, wspólne oglądanie bajki o zebrze Zou i tym, jak ona obchodziła Wielkanoc. Mali podopieczni wzięli także udział w sesji fotograficznej, podczas której każdy mógł przemienić się na moment w wielkanocnego zajączka. Wszystkie dzieci otrzymały również świąteczną paczuszkę, rodzice zaś ręcznie wykonane kartki z życzeniami. Cała żłobkowa rodzina: dzieci, Rodzice i Personel Żłobka, mogli dzięki tym wspólnym działaniom rozpocząć Wielkanoc z sercami pełnymi radości.