11Maj2021

W piątek 30 kwietnia uczciliśmy w naszej placówce święta majowe. Jak powiedział kiedyś ktoś mądry: „Patriotą nikt się nie rodzi, patriotę trzeba wychować. Dlatego nasi podopieczni tego dnia przyszli ubrani w odświętne biało-czerwone stroje. Zaraz po śniadaniu z racji niesprzyjającej pogody, wyruszyliśmy w pochód po pomieszczeniach żłobka, machając flagami w rytm piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Podczas zajęć edukacyjnych na salach, dzieci poznały różne zawody oraz zapoznały się charakterystycznymi dla nich atrybutami. Wcieliły się w rolę lekarzy, fryzjerów, pielęgniarek, kelnerów oraz wielu innych. Dzieci wykonały również pracę plastyczną metodą wydzieranki, przyklejając małe fragmenty gazety na szablon – Orła. Na pamiątkę tego dnia zapozowaliśmy do kilku zdjęć.

Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przebranie dzieci w biało-czerwone barwy.

27Kwi2021

Na terenie Gminnego Żłobka w Żyrakowie powstał długo wyczekiwany wygodny i bezpieczny parking. Warto wspomnieć, że znalazły się na nim udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – miejsce parkingowe i zjazd                    z chodnika dla wózka. Przez ostatni tydzień dzieci i rodzice testowali jego nową nawierzchnię z kostki. Dorośli mogą teraz swobodnie korzystać z miejsc parkingowych, zaś najmłodsi zyskali dodatkowe miejsce na spacery, malowanie kredą i różne zabawy. Bardzo nas cieszy, że placówka staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem dla małych i dużych.

Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Żyraków – Panu Markowi Rączce za wykonanie tej inwestycji !!!

 

20Kwi2021

Czym byłby świat bez kolorów? Z pewnością bardzo nudnym miejscem. By zapoznać podopiecznych                                  z zachwycającym bogactwem barw, w dniach od 12 do 16 kwietnia obchodziliśmy Tęczowy Tydzień. Każdego dnia królował inny kolor, zarówno na strojach, podczas zabaw, jak i w czasie posiłków. Poniedziałek został powitany na zielono. Przy dźwiękach tęczowej muzyki dzieci ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową oraz uważność, starając się utrzymać zielone piłeczki na chuście animacyjnej. Rozwijały również receptory czucia swoich stóp, malując nimi zielony pejzaż. We wtorek rządził kolor czerwony. Dzieci wędrowały po czerwonej ścieżce sensorycznej, rozwijając zmysł dotyku oraz radośnie bawiły się gumą animacyjną. Malowały także rączkami na folii, oczywiście wyłącznie na czerwono. Środa była dniem niebieskim. Dzieci ćwiczyły celność, rzucając do przygotowanych obręczy niebieskie woreczki i piłeczki, pokonując wcześniej tęczowy tunel. Eksperymentowały również z cieczą newtonowską, rozbudzając swoje zainteresowanie światem. Kolor żółty zawitał do nas w czwartek. Tym razem dzieci wrzucały piłeczki na chustę oraz zaspokajały potrzebę ruchu podczas radosnych pląsów. Zmysł dotyku stymulowały podczas zabawy piaskiem kinetycznym. Ostatnią przygodę odbyły z kolorem pomarańczowym. Zapoznały się z kwiatem sensorycznym przy dźwiękach piosenki „Tęcza, tęcza cza-cza-cza”. Poznawały nową metodę malowania balonami wypełnionymi wodą. Tęczowy Tydzień zakończyły wspólnym oglądaniem bajki o przygodzie Tygryska z wielką marchewką. Miniony tydzień był wypełniony barwami, radością i zabawą. Dał także możliwość na poznanie, a w przypadku starszych dzieci utrwalenie podstawowych kolorów oraz umożliwił rozwój wszystkich sfer poznawczych.

Bardzo dziękujemy Rodzicom za aktywne włączenie się w obchody Tęczowego Tygodnia i Paniom z naszej żłobkowej kuchni za przygotowanie drugich śniadań w kolorach tęczy.

20Kwi2021

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 

W.Szymborska

Choć bajeczki czytane są w żłobku każdego dnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci nasi podopieczni mieli wyjątkową okazję na zapoznanie się z książkami oraz uczyli się, jak należy o nie dbać. Najpierw z zapartym tchem słuchali bajek czytanych przez opiekunki, a następnie sami przeglądali kolorowe ilustracje. Ćwiczyły szeregowanie przedmiotów, dzieląc książeczki na duże i małe oraz grube i cienkie. Wykonali również pracę plastyczną – zakładki do książki, które wysłane zostały do koordynatorów realizowanego przez nasz żłobek Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Starsze dzieci uczyły się również samodzielnie układać książeczki na półeczkach. W ten sposób dowiedziały się jak je szanować, aby ponownie mogły je wygodnie zabrać do rąk.

30Mar2021

„Mała chmurka zapłakała

Kropelkami świat zalała,

Zasiliła rzeki w wodę

Ożywiła nam przyrodę”

Kap! Kap! Plum! Plum! 22 marca świętowaliśmy Dzień Wody. Z tej okazji w przystępny sposób pokazaliśmy dzieciom jej właściwości i stany skupienia. Starsze dzieci aktywnie opowiadały do czego służy woda i jak należy o nią dbać. Nasi podopieczni chętnie wzięli udział w zabawach ruchowych i intensywnie ruszyli w pogoń za ukrytymi kropelkami deszczu. Dzieci podczas zabaw doświadczalno-przyrodniczych przelewały wodę do różnej wielkości pojemników, wyławiały plastikowe zakrętki z pojemników pełnych wody oraz obserwowały pływające przedmioty. Dzień ten bogaty był w ciekawe eksperymenty, dlatego też kolejne doświadczenie miało na celu pokazać maluchom, które produkty rozpuszczają się wodzie. Dzieci sypały kaszę, sól, cukier, kawę, mąkę i obserwowały ich rozpuszczalność      w cieczy. Było również słodko i kolorowo. Nasze szkraby kosztowały owocowe kostki lodu, rozpoznając ich smak oraz kolor. Dodatkowo mieli okazję obserwować parę wodną, która wzbijała się w powietrze. Dzień ten był radosny, kolorowy i ciekawy. Oczywiście kropelki wody na podłodze i na ubraniach sprawiły dzieciom najwięcej frajdy.

22Mar2021

W naszym żłobku od kilku dni dzieci wypatrywały pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Wraz z bohaterem bajeczki „Jak Krasnoludek wiosnę szukał” oraz w trakcie spacerów widziały pierwiosnki i krokusy. W czwartek nasze sale zmieniły się w małe ogródki. Dzieci posadziły w doniczkach cebulki tulipanów, żonkili oraz szafirków. Zasiały także rzeżuchę i owies. W trakcie zajęć plastycznych każda z grup wykonała za pomocą farb „wiosenną łąkę”. Maluchy piątkowy poranek rozpoczęły od gimnastyki przy wesołych rytmach muzyki i zbierania kwiatów z łąki. Potem przyszła kolej na zajęcia kulinarne. Dzieci razem z opiekunkami zrobiły zdrową warzywną pizzę! Sos pomidorowy, pomidory, kalafior, brokuły, papryka, oliwki i cukinia – to wszystko stworzyło prawdziwie dzieło sztuki. W dodatku dzieci miały okazję skosztować przygotowanych składników w trakcie ich układania. Aż trudno uwierzyć, ale oprócz tego, że pizza pięknie się upiekła to była bardzo pyszna! Nawet największe niejadki skusiły się na jej kawałek. Na koniec dnia wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć w zielono – żółtych ubraniach i kolorowych skarpetkach nie do pary, aby na znak solidarności wesprzeć Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Mimo, że zima nie odpuszcza mamy nadzieję, że już za kilka dni Pani Wiosna przyniesie długo wyczekiwane ciepło.

Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie swoich pociech do Dnia Wiosny i Akcji Kolorowej Skarpetki.

« 1 z 2 »
17Mar2021

Zdrowe zęby ma, kto dobrze o nie dba!

5 marca obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Ząbka. Zarówno dzieci, jak i personel zjawili się w żłobku ubrani na biało. Podczas przygotowanych specjalnie na ten dzień zajęć starsze dzieci utrwalały, a młodsze uczyły się, jak prawidłowo pielęgnować swoje ząbki. Ćwiczyły poprawne szczotkowanie zębów na sztucznych, modelowych szczękach. Ustalały, które pokarmy są bezpieczne, a które mogą zaszkodzić ząbkom. Wszystkie grupy wykonały różnymi technikami prace plastyczne „Moja buzia pełna ząbków”, które można podziwiać w żłobkowej galerii w szatni. Najważniejszym punktem obchodów tego dnia było oczywiście wspólne mycie ząbków. Bardziej lub mniej samodzielnie, ale z zadowoleniem i uśmiechami dzieci przystąpiły do tej czynności. Nie odpuściły żadnemu zarazkowi, dokładnie czyszcząc swoje ząbki. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie każdy otrzymał Ząbkowy Medal. Ze skupieniem wysłuchały opowieści o przygodzie Kici Koci u dentysty i dowiedziały się, czym może skończyć się nie dbanie o zęby. Podczas zabawy „Myjemy ząbki” maluchy doskonaliły motorykę dużą, zaś w towarzystwie Pana Ząbka uczestniczyły w zajęciach logopedycznych. I choć Dzień Ząbka za nami, dzieci będą dbać o nie w żłobku każdego dnia.

3Mar2021

Rekrutacja dzieci do żłobka na nowy rok szkolny 2021/22 trwać będzie
od 1 marca 2021 r. (od godz. 8:00) do 31 marca 2021 r. (do godz. 16:00).

Zasady rekrutacji do żłobka oraz wnioski dostępne będą:
– na stronie internetowej www.zlobekzyrakow.pl w zakładce Dla rodzica/Rekrutacja,
w żłobku na tablicy ogłoszeń oraz u dyrektora żłobka.

   Wniosek z załącznikami można przesłać pocztą, drogą mailową na adres: zlobek@zyrakow.pl lub złożyć w placówce w oznaczonym miejscu w godzinach pracy żłobka.

Zapraszamy do naszego żłobka dzieci od 5. miesięcy do lat 3  zamieszkałe na terenie Gminy Żyraków lub z okolic.
Postępowanie rekrutacyjne będzie prowadzone wyłącznie na wniosek rodzica/prawnego opiekuna dziecka.

Informacje dodatkowe:

Postępowanie rekrutacyjne do żłobka na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się na wolne miejsca w żłobku.

Rodzice dzieci, które aktualnie uczęszczają do żłobka zobowiązani są do złożenia DEKLARACJI o kontynuacji uczęszczania dziecka do żłobka (do 31 marca 2021 r.). Tych dzieci nie dotyczą dalsze etapy postępowania rekrutacyjnego.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych zostaną podane do publicznej wiadomości:
– w postępowaniu rekrutacyjnym – w dniu 16 kwietnia 2021 r. o godz. 9:00,
– w postępowaniu uzupełniającym – w dniu 21 maja 2021 r.

Potwierdzanie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do żłobka (w formie pisemnego oświadczenia) odbywać się będzie:
– w postępowaniu rekrutacyjnym: od 16.04.2021 r. do 30.04.2021 r.
– w postępowaniu uzupełniającym: od 21.05.2021 r. do 28.05.2021 r.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych będą podane do publicznej wiadomości:
– w postępowaniu rekrutacyjnym – w dniu 7 maja 2021r.
w postępowaniu uzupełniającym  – w dniu 1 czerwca 2021  r.

3Mar2021

Czym różni się Stegozaur od Tyranozaura? Czy dinozaury latały? Takich ciekawostek dowiedzieliśmy się w piątek        26 lutego, kiedy świętowaliśmy Dzień Dinozaura. Tego dnia dzieci przyszły do żłobka ubrane w stroje w kolorze zielonym lub z motywem tych wielkich gadów na ubraniach. Maluchy uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych, podczas których rozwijały zmysł dotyku. Na podłodze zostały ułożone ślady dinozaura z przyklejoną pod spodem folią bąbelkową. Dzieci idąc po nich, dotarły do jaskini, w której czekał Dinozaur – Dinuś. Podczas zajęć edukacyjnych nasze pociechy z zaciekawieniem słuchały bajek, z których poznały parę nazw gatunków tego niezwykłego zwierzęcia. Aby na chwilę poczuć się jak dinozaury, chodzili na czworakach jak Stegozaur, tupali głośno nogami jak ogromny Tyranozaur i machali rękoma jak latający Pterodaktyl. Dodatkowo dzieci utrwaliły figury geometryczne takie jak: koło, trójkąt i prostokąt, układając z nich kolorowe dinozaury, które rodzice mogą podziwiać na gazetce w szatni. Stymulowanie zmysłu dotyku odbywało się również poprzez wyszukiwanie figur dinozaurów z przygotowanego przez opiekunki piasku kinetycznego. Starsze dzieci dopasowywały także cienie do poszczególnych kształtów dinozaurów, rozwijając w ten sposób percepcje wzrokową i spostrzegawczość. Ten dzień dostarczył nam wiele wrażeń i uśmiechu.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przebranie dzieci.

 

Skip to content