10Paź2019

Zakończyliśmy z sukcesem kilkumiesięczny etap prac nad powstaniem ogródka przy Gminnym Żłobku w Żyrakowie.

Było to możliwe dzięki kilku sprzyjającym okolicznościom.

Jesienna ciepła aura w połączeniu z niespożytymi siłami ekipy pań ze żłobka doprowadziły do momentu ogłoszenia wspaniałej wiadomości: Ogródek żłobkowy uważamy za otwarty!!!

W tym miejscu należy wspomnieć, że warunki atmosferyczne i zaangażowanie zespołu to nie jedyne elementy składowe tego sukcesu.

Wielkie serce osób nas wspierających czyli: rodziców, sponsorów, przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Straszęcinie i władz gminy Żyraków dopełniło dzieła, które dziś oddajemy do użytku naszych podopiecznych.

Wierzymy mocno, że ogród wokół żłobka będzie przykuwał uwagę okolicznych mieszkańców.

Z niecierpliwością oczekujemy nadejścia wiosny, która na nowo tchnie życie w zapadające już powoli w sen zimowy drzewa i krzewy.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce: Grażyny Kliś, Marty Gąsior, Moniki Rogowskiej, Patrycji Kality, Lidii Kaczor, Renaty Bogdan, Anny Niemiec, Kazimiery Kubek, Moniki Kowalskiej oraz osobom, które chcą pozostać anonimowe. Bez Waszej ciężkiej i oddanej pracy byłoby to niemożliwe.

 

Dyrektor Gminnego Żłobka w Żyrakowie

Aldona Kowalik

10Paź2019

Od września br. nasza placówka bierze udział w dwóch całorocznych projektach edukacyjnych.

Do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” przystępujemy już po raz drugi. Za pierwszym razem byliśmy najmłodszymi uczestnikami w całej Polsce. Daje to nam ogromne powody do dumy z naszych dzieci, które udowodniły wszystkim, że małe szkraby także mogą wiele. Projekt ten ma na celu wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, zapoznanie z symbolami, tradycjami i zwyczajami, uwrażliwienie na piękno Polski, a przede wszystkim wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

Natomiast Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek” promuje wśród dzieci czytanie bajek i baśni w celu zapewnienia im rozwoju, kształcenia, zdobywania wiedzy i wychowania szczęśliwych ludzi, a także kształtuje prawidłowe postawy społeczne u dzieci i wykształca w nich empatię.

Jesteśmy pewni, że i tym razem żłobkowe maluchy sprostają przewidzianym przez projekty zadaniom, czerpiąc z nich przede wszystkim radość i zabawę.
[…]

10Paź2019

4 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Tak ważnego święta nie mogliśmy pominąć w żłobku, gdzie wszyscy (począwszy od najmłodszych dzieci aż po Ciocie) kochamy zwierzątka. Tego dnia maluchy przyniosły ze sobą maskotki misiów, kotków, piesków, chomików, słoni i wielu innych zwierzaków. Feeria barw kolorowego pluszu była jedynie początkiem obchodów. Opiekunki przeczytały swoim podopiecznym wiersze Jana Brzechwy z cyklu „ZOO”. Maluchy z zapałem kolorowały obrazki przedstawiające zwierzęta. Odwiedził nas także niezwykły gość – najprawdziwsza żyrafa, która okazała się być niezwykle przyjacielska. Chętnie bawiła się z dziećmi, ucząc młodszych nazw części ciała, a najstarszym tłumacząc, jak należy dbać o zwierzęta. Każde dziecko otrzymało również Dyplom Przyjaciela Zwierząt. Nie mogło obyć się bez pamiątkowych zdjęć z Żyrafą, która została pożegnana soczystymi buziakami. Dzień ten wykorzystaliśmy również do zabaw tematycznych, rozpoznawania zwierząt na obrazkach i ćwiczenia odgłosów wydawanych przez domowe lub dzikie zwierzęta. Dzięki temu cały dzień w żłobku było gwarno i nie było czasu na jesienne smutki. Najlepszym tego dowodem były zadowolone dzieci, które ściskając w rączkach swoje pluszako – zwierzaki i dyplomy, wracały z rodzicami do domów.

3Paź2019

W ostatni dzień września w żłobku obchodziliśmy święto – Dzień Chłopaka. 28 solenizantów usłyszało śpiewane od wszystkich koleżanek „Sto lat”. Od swoich  Cioć otrzymali specjalne Krawaty Superchłopaka oraz Legitymację, na których każdy z nich wcześniej zostawił odcisk kciuka. Wesołe zabawy zorganizowane w salach z okazji święta chłopców sprawiły dzieciom wiele radości. Dodatkowe emocje wzbudziła niespodzianka przygotowana dla chłopców i dziewczynek. Przygotowane zostały słodkie upominki, które zabrały ze sobą do domu.

3Paź2019

„Czym jest muzyka? Nie wiem
Może po prostu niebem
Z nutami zamiast gwiazd”

Ludwik Jerzy Kern przyrównał muzykę do nieba.

Nie mogło więc być mowy o tym, by Ciocie, chcące przychylić dzieciom nieba nie wypełniły ich dni wszelkiego rodzaju muzyką. Piosenki rozbrzmiewają w naszym żłobku każdego dnia, od samego rana, aż do momentu powrotu do domu. Śpiewamy, gdy myjemy ręce, siadamy do posiłku i podczas zabaw. Skaczemy do radosnych i wesołych dźwięków, zasypiamy do nuconych słów kołysanek. 1 października szczególnie muzycznie spędziliśmy dzień ze względu na obchody Dnia Muzyki. Oprócz śpiewania i tańczenia próbowaliśmy swoich sił jako muzycy, zapoznając się z przeróżnymi idiofonami, czyli instrumentami samobrzmiącymi. Nie tylko dzieci miały mnóstwo uciechy z tej zabawy w orkiestrę… Wykonaliśmy również własne instrumenty – małe grzechotki-jajeczka. Tworzyliśmy także własną Kolorową Żłobkową Symfonię i wyruszyliśmy na Muzyczne Spacery. Obchody Dnia Muzyki były wypełnione dźwiękami i radością, ale nasza przygoda z muzyką wcale nie kończy się w tym dniu, a wręcz przeciwnie, trwać będzie codziennie, aż do końca roku żłobkowego, a nawet dalej. W końcu, jak zauważył Aldous Huxley: „Muzyka (…) najlepiej wyraża to, co niewyrażalne”.

1Paź2019

„Idzie łąką, idzie polem

Pod złocistym parasolem”.

 

I tak doszła do naszego żłobka. Piękna Pani Jesień przyniosła ze sobą całą gamę kolorów i ciekawych skarbów, które maluchy oglądały z wielką ciekawością. Rozrzucała liście, które dzieci łapały ze śmiechem, a na koniec w każdej sali zostawiła prezenty – piękne liście, kasztany i jarzębinę. Dzieci po wyjściu gościa z zapałem sięgnęły po swoje przybory plastyczne, aby stworzyć własne jesienne kompozycje.

Na tym jednak nie zakończyły się nasze obchody powitania jesieni. W promieniach słońca szukaliśmy jej śladów podczas spacerów, a także słuchaliśmy jesiennych piosenek. Ciocie opowiadały nam o jesiennych barwach oraz czytały wiersze, w których pojawia się, oczywiście, Pani Jesień. Zabawa z kolorowymi liśćmi nadal cieszy się wśród dzieci wielką popularnością i zapewne jeszcze nie raz usłyszmy w żłobku słowa piosenek mówiących o nadejściu tej złotej pory roku.

9Wrz2019

Wydawać by się mogło, że zaledwie wczoraj żegnaliśmy naszych podopiecznych, wyruszających na letnie przygody. Wakacje jednak skończone i wróciliśmy do żłobka.

Nasze maluchy już od progu witały ciocie uśmiechami i ciepłymi uściskami, zaskakując rodziców swoją odwagą. Oczywiście, nie obyło się bez kilku łez, ale te prędko zostały osuszone i zapomniane.

Choć rok żłobkowy rozpoczęliśmy oficjalnie od poniedziałku 2 września, to już w piątek 30 sierpnia w naszej placówce słychać było dziecięce głosiki. Nasi nowi wychowankowie zapoznawali się ze żłobkiem w towarzystwie swoich rodziców. Najmłodsze pociechy znajdują się w tym roku pod czułą opieką cioci Klaudii i Karoliny, którym pomaga ciocia Marta. W Sali 2 troszkę starsze dzieci spędzają czas na radosnych harcach z ciocią Anetą i Kamilą, którym pomagają ciocia Lidzia i Patrycja. Najstarsze dzieci poznają świat razem z ciocią Anią i Kasią, wspierane przez ciocię Renię. Wszystkie maluchy mogą także liczyć na opiekę naszej pielęgniarki, cioci Grażynki, oraz pracującą na kuchni panią Kazimierę, intendentkę panią Monikę i dbającą o czystość panią Monikę.

Jesteśmy pewne, że ten rok żłobkowy będzie jeszcze bardziej pełen radości i uśmiechów niż poprzedni, a to głównie dzięki naszym kochanym podopiecznym, których śmiech rozjaśnia świat.

29Lip2019

Piękna słoneczne pogoda towarzyszyła nam w żłobku w czwartek, podczas oficjalnych pożegnalnych zajęć ze żłobkiem. Już wkrótce rozpoczniemy wakacje. Niektóre dzieci powrócą do nas we wrześniu, ale kilkoro rozpocznie zupełnie nową przygodę w przedszkolu. Chcąc podarować wszystkim jak najwięcej radosnych wspomnień z ostatnich chwil w żłobku, Ciocie przygotowały wspaniały, bogaty w atrakcje dzień. Były bańki i tańce, uściski i całusy. Były harce na placu zabaw, długie spacery, a przede wszystkim mnóstwo radości. Ciocie obserwowały z dumą powierzone ich opiece dzieci, które w ciągu zaledwie pół roku niesamowicie urosły i rozwinęły się. Maluchy odbyły także zajęcia, podczas których opiekunki opowiadały im o zbliżających się wakacjach, a prawie-przedszkolaki wysłuchały opowieści o cudach, jakie czekają je od września w przedszkolu.

Nie brakło również momentów wzruszeń, kiedy odchodzące dzieci złożyły podziękowania Pani Dyrektor i Ciociom z obsługi. Odbyły również pamiątkową sesję fotograficzną z kolegami i koleżankami ze swojej grupy, którzy pozostaną jeszcze w żłobku w przyszłym roku szkolnym. Wszystkie maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki, mające osłodzić im zbliżające się rozstanie.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za wspólne zabawy, za Wasze uśmiechy i całusy, za każde spontaniczne „Kocham Ciocię” i za to, że każdego dnia pozwalałyście nam na nowo zachwycać się pięknem świata, kiedy odkrywałyśmy go razem z Wami.

Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam za zaufanie, którym obdarzyliście nas, powierzając naszej opiece Wasze Skarby. Prędko zawojowały nasze serca, stając się i dla nas bardzo drogie. Mamy nadzieję, że spełniłyśmy Państwa oczekiwania, a przede wszystkim, że udało nam się stworzyć dzieciom drugi dom.

Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy również do obejrzenia FILMU!

29Lip2019

Choć we wtorek 23 lipca pogoda nie dopisywała, w żłobku panowała radosna atmosfera, a podekscytowane dzieci z trudem mogły usiedzieć na miejscach. Powodem była wizyta funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej w Dębicy w ramach obchodów Dnia Policjanta. Maluchy przyniosły tego dnia swoje ukochane zabawkowe radiowozy, które jednak szybko poszły w zapomnienie w starciu z tymi prawdziwymi, mrugającymi światłami i z wyjącymi syrenami. Nie była to jedyna atrakcja. Dzieci dowiedziały się także, czym zajmują się Policjanci, a także wysłuchały historyjki o policyjnym motocyklu. Nie brakło również małej niespodzianki: każdy podopieczny żłobka otrzymał od Policjantów odblask, aby być bezpiecznym na drodze. Pełne szczęścia uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy jeszcze długo po zakończeniu spotkania. Nie był to jednak koniec obchodów Dnia Policjanta. Z pomocą Cioć maluchy stworzyły własne papierowe radiowozy, którymi pięciu Policjantów jeździ po papierowym świecie pilnując porządku. Dzieci z najstarszej grupy już dzień wcześniej wzięły udział w zajęciach, podczas których Ciocie przygotowały ich do Dnia Policjanta. Nie brakło również czasu na naukę piosenki „Halo, Panie Policjancie”. To był pełen emocji dzień, który z pewnością na dłużej pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy funkcjonariuszom za odwiedziny i poświęcony czas. Szczególne podziękowania kierujemy do taty Frania z III grupy za pomoc w organizacji spotkania.

29Lip2019

Baśniowi bohaterowie również mają swoje święta. Oczywiście nie wszyscy, ale ci bardziej lubiani przez maluchy. Należy do nich dziewczynka w czerwonym kapturku, której przygodę z wilkiem znają chyba wszyscy. Także maluchy w żłobku, które w ubiegły piątek uważnie śledziły losy Czerwonego Kapturka, wcale jednak nie bojąc się wilka. Poprzebierane za Czerwone Kapturki, wilki i leśniczych dzieci dzielnie stawały do zdjęć podczas specjalnej Kapturkowej Sesji Zdjęciowej. Następnie relaksowały się, słuchając czytanej przez Ciocie historii i oglądając bajkę o Czerwonym Kapturku, by po nabraniu sił stworzyć portrety bohaterki dnia. Nie zabrakło też czasu na Kapturkowe Puzzle, a przede wszystkim na radosne zabawy i harce, którym przez cały dzień nie było końca.