8kwi2024

 Święta Wielkanocne to jeden z najradośniejszych i najbardziej kolorowych okresów w roku. Mają swój niepowtarzalny zapach i atmosferę. W naszym żłobku nigdy nie zapominamy o obchodach Świąt Wielkanocnych. Kilkanaście dni wcześniej każda z sal zasiała rzeżuchę. Początkowo była przepiękną ozdobą sali, a później dzieci zabrały ją do domu, aby udekorować swoje świąteczne stoły. Wiele radości sprawiła nam zabawa zręcznościowa „kurka”. Małe rączki sprawnie wypełniały wytłaczanki jajkami. Kolejną aktywnością dla dzieci było segregowanie kolorowych jajeczek przy pomocy szczypiec. Była to doskonała nauka kolorów i precyzji. Nie zabrakło także sensorycznych zabaw z ryżem. Maluchy przesypywały ryż, oraz szukały ukrytych w nim wielkanocnych symboli. Malowanie pisanek to tradycja, dlatego każda sala udekorowała makaronową pisankę według własnego pomysłu. W żłobku odbyła się wielkanocna sesja zdjęciowa. Świąteczne rekwizyty, a przede wszystkim piękne uśmiechy przyczyniły się do powstania wielkanocnych zdjęć. W nagrodę dla wszystkich dzieci Zajączek przygotował słodkie upominki.

„Wielkanocne zamieszanie ’’w żłobku wprawiło wszystkich w świąteczny nastrój.

« z 2 »

 

25mar2024

W środę 20 marca nasza placówka włączyła się w obchody Światowego Dnia Żaby. Tego dnia dzieci zamieniły się w żabki i przyszły ubrane w stroje w kolorze zielonym. Jedną z atrakcji był staw pełen żabek, który został wykorzystany do zajęć logopedycznych. Zadaniem dzieci było wprawianie w ruch liści poprzez dmuchanie. Bawiliśmy się również w poszukiwaczy żabek, które zostały ukryte w galaretce. Dzieci miały za zadanie wydobyć je ze stężonego błotka przy pomocy rączek. Zabawa ta świetnie rozwija zmysł dotyku, zapachu i wzroku, a także kreatywność i motorykę małą. Tego dnia nie zabrakło także zajęć muzyczno – ruchowych do żabiej muzyki, podczas której dzieci naśladowały żabki przeskakując z obręczy do obręczy. Zwieńczeniem tego dnia była praca plastyczna. Nasze pociechy wraz z Ciociami, odbijały swoje dłonie tworząc postać żaby.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i ubranie dzieci w stroje w kolorze zielonym.

 

19mar2024

„Woda jest ważnym elementem życia każdego człowieka,

co więcej, życie bez niej byłoby niemożliwe”.

W naszym żłobku po raz pierwszy odbył się tydzień wody. Codziennie świetnie bawiliśmy się i odkrywaliśmy tajemnice wody i jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Nasze pociechy ćwiczyły w tych dniach głównie motorykę małą. Za pomocą rolki po papierze toaletowym w kształcie kropelki odbijały z użyciem farby krople wody.

Kolejny dzień to wodne zabawy z dużą i małą wanną sensoryczną. W dużej wannie wypełnionej wodą dzieci za pomocą sitka wyławiały zwierzątka z wody. W małej wannie natomiast wypełnionej sodą, barwnikiem i wodą oraz muszelkami, za pomocą zakraplacza z octem mali odkrywcy robili wodną falę.

W następnym dniu eksperymentowaliśmy z wodą. Mali badacze w pierwszy eksperymencie ze świeczką obserwowali zachowanie się świeczki i wody, która unosiła się do góry słoika. W drugim eksperymencie z cynamonem wkładaliśmy rękę do wody z przyprawą i obserwowaliśmy że po wyjęciu z wody pozostaje sucha.

W kolejny dzień dzieci zamieniły się w małych wędkarzy i ćwiczyły swoją cierpliwość oraz koncentrację. Dzieci wsiadały do kartonowej łódki i za pomocą kartonowych wioseł pływały nią oraz łowiły rybki za pomocą wędki. Nasze pociechy bawiły się także zakrętkami, z których układały po kształtach krople deszczu.

Na uwiecznienie tego tygodnia dzieci oglądnęły bajkę na temat oszczędzania wody oraz posłuchały ciekawostek na jej temat.

Po tych ciekawych zajęciach dzieci wiedzą, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka i rozumieją, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać.

To był bardzo pracowity tydzień! Cieszymy się, że kolejny aktywnie spędzony tydzień za nami!

« z 2 »
26lut2024

Gminny Żłobek w Żyrakowie ogłasza nabór dzieci do żłobka na rok żłobkowy 2024/2025.

Rekrutacja obejmuje dzieci w wieku od 5. miesiąca do 3. roku życia.

Wnioski o przyjęcie dziecka do żłobka prosimy pobierać od 20 lutego ze strony internetowej www.zlobekzyrakow.pl
w zakładce Dla Rodzica/Rekrutacja lub
w żłobku i przesłać pocztą, drogą mailową – zlobek@zyrakow.pl lub przynieść do placówki w godzinach pracy żłobka
w terminie od 1 do 28 marca 2024 roku.

Informacje dotyczące rekrutacji – harmonogram i karty przyjęć, będą dostępne na stronie internetowej żłobka od 20 lutego 2024 r.

26lut2024

Wszyscy lubimy kotki, nie mogło więc być mowy o tym, żeby w żłobku zabrakło obchodów Dnia Kota. Tego dnia w każdej sali było słychać zabawy dźwiękonaśladowcze dzieci, połączone z miauczeniem czy mruczeniem. Dzieci z zapałem karmiły kotka, a także szukały psotnego kiciusia pod kolorowymi pudełkami. Pomagały także małym kociakom odzyskać swoje futerka oraz brały udział w kocich figlach, plątając z nimi kolorową włóczkę. Maluchy miały czas także na relaksację podczas zabawy w małe kotki. Niejedno dziecko opuściło tego dnia żłobek przemienione w małego kotka, razem z kolorowym noskiem i wąsikami wynosząc wraz z sobą szeroki uśmiech.

« z 2 »
26lut2024

Hipoptam jest istotą,

która bardzo lubi błoto.

Tak powiedział hipopotam

I od razu – chlup do błota.

 W dniu 15 lutego w naszym żłobku obchodziliśmy Dzień Hipopotama. Dzień ten był świetną okazją do przeniesienia się choć na chwilę do ciepłych, egzotycznych krajów w których na co dzień mieszka to urocze zwierzątko. Rozbudzaliśmy zainteresowanie jego życiem i otaczającą go przyrodą. Specjalnie na tą okazję stworzyliśmy tropikalną ściankę zdjęciową, na której pozowaliśmy do pamiątkowych fotografii. Hipcio uwielbia błotko – dlatego nie zabrakło go podczas wspólnych zajęć. Błotna kąpiel sensoryczna nie zaszkodziła naszym maluchom, a wręcz przeciwnie, wywołała na twarzach dzieci szerokie uśmiechy. Kolejną aktywnością był hipciowy tor przeszkód. W ten sposób maluchy ćwiczyły swoją koordynację ruchową i sprawność fizyczną. Dzieci wykonały także pracę plastyczną – postacie hipopotamów wyklejały szarą bibułą. Dzień hipopotama był doskonałą okazją na zwrócenie uwagi na higienę jamy ustnej naszych podopiecznych. Uczyły się, że zainwestowany w naukę prawidłowego szczotkowania zębów czas i energia zaowocują w przyszłości zdrowym uzębieniem. Maluchy bez grymasu, a wprost przeciwnie, z wielkim zapałem szczotkowały ząbki po zjedzonych posiłkach, a następnie doklejały ząbki z chrupek kukurydzianych do ust hipopotama.

To był niezapomniany dzień pełen śmiechu, zabawy oraz mnóstwa fantastycznych zajęć.

« z 2 »
15lut2024

Ach jak ten czas szybko leci!

9 lutego świętowaliśmy 5 urodziny istnienia naszej placówki. Tego dnia nasz żłobek zamienił się w ul pełen małych pszczółek.
W ramach zabaw sensorycznych powstała masa – miodolina, której głównym składnikiem był miód. Dzieci wyrabiały i wałkowały ciasto stymulując zmysł dotyku i wzroku. Nasze pociechy miały również okazję udekorować tekturowy ul – makaronem o różnych kształtach i różnych fakturach. Wszyscy spotkaliśmy się w jednej z sal, gdzie odśpiewaliśmy uroczyście sto 100 lat. Pani Dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie podsumowujące 5 lat naszej działalności oraz wraz z dziećmi zdmuchnęła świeczkę na urodzinowym torcie. Dzieci wraz z ciociami zatańczyły do naszych ulubionych żłobkowych piosenek oraz usiadły do poczęstunku. Przyjaciele oraz rodzice naszej placówki mieli okazję obejrzeć filmik, podsumowujący nasze 5 – letnie wspomnienia. Rodzice mogli wpisać z tej okazji swoje dedykacje do naszej kroniki.

Dziękujemy wszystkim za życzenia i dobre słowo.

https://fb.watch/qdPpAAvXcw/

 

31sty2024

W piątek 19 stycznia uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka.  To szczególne dni w roku podczas, których ciepło myślimy o naszych Babciach i Dziadkach. Nie inaczej było w naszym żłobku. Przygotowania do obchodów tych świąt rozpoczęliśmy kilka dni wcześniej. Dzieci wspólnie z opiekunkami odgrywały scenki, ćwiczyły tańce oraz pozowały do zdjęć, które tworzyły całość pamiątkowego filmiku. Został on zaprezentowany na Facebooku dla rodziców i dziadków naszych podopiecznych.

https://fb.watch/pVSnbStkJK/

Z tej też okazji maluchy z pomocą cioć wykonały piękne kalendarze oraz laurki dla babci i dziadka ze słodkim upominkiem wraz z odbitym palcem dziecka. W Dniu Babci i Dziadka dzieci dzielnie i z dużą starannością wykonały tematyczną pracę plastyczną. Młodsze dzieci na postaciach babci i dziadka kleiły włosy z waty i malowały sweterki farbą, natomiast starsze doskonaliły motorykę małą, ozdabiając sweterki kulkami z bibuły.

Dziękujemy Kochanym Dziadkom za każdą chwilę spędzoną razem, za każdy uśmiech i ciepło Waszych rąk… KOCHAMY WAS.

 

23sty2024

Nie może być mowy o prawdziwej zimie bez śniegu.

Dla uczczenia tej mroźnej, a mimo tego pełnej radości pory roku w naszym żłobku odbyły się uroczyste obchody Dnia Śniegu. Tego dnia wszystkie dzieci przybyły do placówki ubrane w białe stroje, by wziąć udział w zimowej przygodzie. Na odważnych czekał namiot sensoryczny, gdzie w śnieżnym puchu ukryte zostały prawdziwe skarby, a także zimowa ścieżka sensoryczna. Mali odkrywcy sprawdzali także, jak można stworzyć burzę śnieżną w słoiku mleka oraz tworzyli zimowe krajobrazy w mące na panelu świetlnym. Dzielnie „odśnieżali” swoje sale i tworzyli zimowe obrazki za pomocą farby i folii bąbelkowej. Dzień upłynął na śmiechu i zabawie, a wspomnienia biało-puchowego święta pozostaną z nami o wiele dłużej niż śnieg na podwórku.

21gru2023

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Czas ten poprzedzają liczne przygotowania. Tak też było w naszym żłobku. Dzieci przystroiły świątecznie salę, ubrały choinkę, upiekły i ozdobiły ciasteczka oraz wykonały bożonarodzeniowe prace plastyczne.

W dzień żłobkowej wigilii panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Uroczystość rozpoczęliśmy składaniem sobie życzeń, łamaniem opłatka i wspólnym kolędowaniem. Od samego ranka w całym żłobku unosił się zapach wigilijnych potraw, aż wreszcie nasze pociechy zasiadły do pięknie udekorowanych stołów. Na stole pojawiła się tradycyjna rybka, wigilijny barszczyk oraz inne przysmaki. Nie zabrakło również prezentów, które dzieci znalazły pod choinką. Nowe zabawki będą służyć naszej placówce przez wiele lat.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci poczuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

« z 2 »
Skip to content